Nostalgia, czym objawiała się zapomniana już choroba psychiczna?

Nostalgia, czym objawiała się zapomniana już choroba psychiczna?

Bardzo dawno temu w pewnym europejskim mieście młody człowiek, student pewnego dnia przestał pojawiać się na wykładach na uniwersytecie. Po kilku dniach od zauważenia jego nieobecności, zaniepokojeni koledzy ze studiów postanowili go odwiedzić. Okazało się, że student jest bardzo chory. Jednak nie wiadomo było, co mu dolega. Żaden z lekarzy nie mógł określić przyczyny choroby. Lekarstwa nie działały. Stan chorego pogarszał się.

Kondycja studenta była już tak poważna, że władze uczelni postanowiły zorganizować mu podróż domu, by tam mógł umrzeć. Jednak, kiedy podniesiono biedaka z łóżka, jego stan uległ małej poprawie. Wraz z upływem podróży, a ta była bardzo długa, stan chorego dalej się poprawiał, tak, że gdy dotarł do domu był już prawie zdrowy.

Diagnoza nostalgia

Psycholog i psychiatra, którym przedstawiono ten przypadek zgodnie orzekli, że młodzieniec cierpiał z powodu nostalgii. Nostalgia, czyli z greckiego powrót do domu i ból tak silnie oddziaływała na ludzi, że doprowadzała ich do śmierci. Dziś słowa nostalgia nie używa się zbyt często, także jako uczucie nostalgia straciła na sile oddziaływania. Jeszcze gdzieniegdzie przewijają się cienie nostalgii, we wspomnieniach, opowiadaniach, podczas oglądania zdjęć, w znajomych melodiach. WIęcej ciekawych informacji znajdziecie ma https://psychiatra-sochaczew.pl/.

Objawy nostalgii

Nostalgia była uznawana za chorobę psychiczną. Psychiatra diagnozujący nostalgię rozpoznawał chorobę po następujących objawach:
• Napady płaczu
• Brak apetytu
• Nieregularne bicie serca
• Bezsenność
• Depresja

Kiedyś sądzono, że na nostalgię cierpią tylko imigranci. Dziś uznaje się, że nostalgia może dotyczyć każdego, także dzieci. Ponadto, współcześni psychologowie odnaleźli w tej dolegliwości działanie kojące, które może nawet poprawić stan zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *